Bezpieczne dane księgowe

Księgowanie przy pomocy programów komputerowych

Wystawianie faktur, obliczanie należnego podatku bądź rozliczanie kosztów - to działania, w wykonywaniu których mają okazję człowieka wyręczyć programy komputerowe. Przykładowe spośród udostępniane są za darmo, różne są odpłatne - jednakże w rewanżu otrzymujemy bogatszy pakiet wtórych przydatnych funkcji. Darmowe możliwości programów, zaś w dosyć ograniczonej charakteru, możemy odnaleźć w internecie. Korporacji informatyczne udostępniają oprogramowanie do księgowania w nadziei, iż po przetestowaniu charakteru bezpłatnych (zwykle 30-dniowych) skusimy się na pełny i płatny już pakiet.

Przeważnie możliwości darmowych aplikacji są silnie okrojone, ale ułatwiają realizowanie najistotniejszych operacji księgowych, takich na przykład jak prowadzenie księgi przychodów oraz rozchodów, ewidencję środków trwałych albo wystawianie faktur. Pełnej księgowości stosując takie rozwiązanie poprowadzić się nie da, jednak nie każde firmy powinny to robić (np. osobowe nie mają takiegoż obowiązku). Obsługa aplikacji, jak np. VATowiec, nie powinna nastręczać trudności nawet początkującym przedsiębiorcom.

Opłaciłoby się zainstalować takie oprogramowanie na domowym komputerze, nawet jeżeli już korzystamy z obsługi biura rachunkowego. Systematyczne ewidencjonowanie wszelkich zdarzeń ekonomicznych dokonujących się w korporacji pozwoli na wykreowanie precyzyjnej i czytelnej historii finansowej przedsiębiorstwa. Program do księgowania to także swoista baza wiadomości, służąca m. in. do składowania treści o kontrahentach/klientach czy wykorzystywanych przez nich i ludzi numerów rachunków bankowych.

Zresztą, jeżeli papierowa faktura ludziom się zgubi, mamy możność ją powtórnie wydrukować, a jeżeli zdarzy się to naszemu kontrahentowi, w zawrotnym tempie wystawimy duplikat. Pełnopłatne skrypty (kosztujące w głównej mierze od większej liczby do kilkuset złotych) są z zasady wzbogacone o możliwości prowadzenia płac, rejestru towarów, itp. Rewelacyjnie sprawdzają się np. w spółkach kapitałowych, zobowiązanych do prowadzenia rozbudowanej dokumentacji.

Programy te, jak np. Lefthand Pełna Księgowość, posiadają wyjątkowe zakładki, w jakich gromadzone są wiadomości o stanie magazynu lub terminach zapłaty faktur poprzez Ciebie lub naszych klientów. Minusem różnego typu oprogramowania - płatnego lub darmowego - jest obowiązek stosownego zabezpieczania korporacyjnych nośników wiadomości. Wszelkie wiadomości tyczące się partnerów handlowych trzymane są na dysku twardym też w wypadku jego utracenia nieprosto je od razu odtworzyć (czasami jest to w ogóle niemożliwe).

Ponadto dojście do tego typu stylu oprogramowania jest możliwy wyłącznie na firmowym komputerze, zatem w godzinach pracy (chyba, iż biuro mamy w domu); programy takie wymagają także częstego aktualizowania.